Termostatický radiátorový ventil sa skladá z dvoch častí. Prvá časť nazývaná aj spodná časť je radiátorový ventil, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou vykurovacej sústavy. Montujeme ho medzi radiátor a potrubie, ktorým je do radiátora privádzaná teplá voda ohriata kotlom. Druhá časť, nazývame ju aj horná časť je termostatická hlavica, naskrutkujeme ju na ventil a môžeme ju kedykoľvek odmontovať, bez toho aby sme zasiahli do vykurovacej sústavy, tzn. aby sme museli sústavu vypustiť.
Termostatický ventil, ktorý má namontovanú termostatickú hlavicu je vlastne automatický regulátor priestorovej teploty bez pomocnej energie. Reguluje množstvo vody pretekajúcej radiátorom v závislosti na teplote vzduchu v miestnosti. Uzatváraním alebo otváraním ventilu sa udržiava v miestnosti nami zvolenú teplota vzduchu na termostatickej hlavici na konštantnej úrovni.
Z každej miestnosti uniká teplo cez okná, steny, podlahu a strop. Naopak do každej miestnosti teplo aj prichádza. Teplo môže prichádzať z vonka, najčastejšie je to, ak nám slnko zasvieti do okien a vzduch v miestnosti sa začne ohrievať. Teplo nám prichádza aj zvnútra od elektrických a tepelných spotrebičov ako sú napr. sporák, krb alebo ak sa v miestnosti zíde viac ľudí. Na termostatickej hlavici je stupnica – napr. od 1 po 6, pričom každému číslu je priradená teplota vzduchu v miestnosti. Ak si napr. nastavíme termostatickú hlavicu na číslo 4, bude nám udržiavať teplotu vzduchu v miestnosti na 22°C. V prípade, že do miestnosti preniknú tepelné zisky, začne sa ohrievať vzduch v miestnosti. Termostatická hlavica zareaguje na túto zvýšenú teplotu tak, že začne privierať ventil a cez ventil bude pretekať menšie množstvo teplej vody až môže dôjsť k úplnému uzatvoreniu. Radiátor po čase vychladne a bude studený až do tej chvíle, kým nepoklesne teplota vzduchu pod 22°c a potom sa opäť otvorí. Termostatický radiátorový ventil nám udržiava teplotu vzduchu v miestnosti presne tak ako si to želáme a zároveň zabraňuje zbytočnému prekurovaniu miestnosti.
Veľmi častým postrehom užívateľov termostatického ventilu je fakt, že je radiátor studený, a domnievajú sa, že chyba bude v termostatickej hlavici. Opak je však pravdou. Ako sme už spomínali termostatický radiátorový ventil udržiava teplotu vzduchu v miestnosti presne tak ako sme si zvolili. Ak si nastavíme na termostatickej hlavici pozíciu „srdiečko“, bude nám udržiavať teplotu vzduchu cca 20°C. Preto je dôležité zmerať teplotu vzduchu bežným teplomerom a porovnať ju s teplotou akú sme si zvolili na termostatickej hlavici a pritom nepozerať na to či je radiátor teplý, či studený. Ak sa teploty zhodujú v rozpätí +- 2°C, termostatický radiátorový ventil je v poriadku.
Termostatická hlavica musí byť vždy vo vodorovnej polohe a to buď rovnobežne s radiátorom alebo môže byť umiestnená kolmo na radiátor. Termostatickú hlavicu neumiestňujeme vo zvislej polohe nad ventilom, pretože teplo prúdiace smerom nahor od radiátora bude obtekať okolo nej a nebude správne snímať teplotu vzduchu v miestnosti. Taktiež nie je vhodné, ak prekryjeme termostatickú hlavicu záclonou, závesom alebo obkladom, lebo je tým pádom izolovaná od vnútorného vzduchu v miestnosti a nebude správne fungovať. V blízkosti termostatickej hlavice by nemali stáť elektrické spotrebiče, ktoré sú zdrojom tepla ako sú napr. televízor, či chladnička. Ak sa však nemôžeme vyhnúť takýmto nevhodným umiestneniam, môžeme použiť termostatickú hlavicu s diaľkovým snímačom. Časť termostatickej hlavice, ktorá nám sníma teplotu vzduchu v miestnosti bude umiestnená napr. na stene vo forme bielej krabičky. Táto krabička bude prepojená kapilárou (čo je tenká kovová trubka) s ovládacou časťou termostatickej hlavice, ktorá bude naskrutkovaná na termostatickom ventile.
Termostatická hlavica si vyžaduje minimálnu údržbu. V období, keď kúrime, si ju nastavujeme podľa toho ako teplo chceme mať v miestnosti. V období, keď už nekúrime, je vhodné nastaviť termostatickú hlavicu na maximálnu hodnotu. Prečo je to vhodné? Predstavme si, že v lete necháme termostatickú hlavicu nastavenú napr. na pozícii „4“, čo pre ňu znamená udržiavať teplotu vzduchu v miestnosti cca 22°C. Teplota vzduchu v miestnosti v letnom období však býva vyššia ako 22°C. Termostatická hlavica by sústavne držala termostatický ventil v uzatvorenej polohe. Takýto stav by mohol trvať aj niekoľko mesiacov a mohol by poškodiť ventil, ktorý by už mohol ostať trvale v uzatvorenej polohe.
© 2015 BTC GROUP, s.r.o. - Trenčín |Tvorba web stránok a e-shopov od EDMAX, s.r.o.